فارس - یک کارشناس پولی و بانکی پیشنهاد کرد: با مصوبه شورای پول و اعتبار، بدهکاران بانکی از دریافت خدمات بانکی محروم شوند. حیدر مستخدمین حسینی اظهار کرد: شورای پول و اعتبار با ارائه مصوبه‌ای بدهکاران بانکی را از دریافت خدمات بانکی محروم کرد تا افراد بدهکار، از افتتاح حتی یک دفترچه پس انداز تا دریافت کارت یا تسهیلات محروم شوند.

 

 

وی با تاکید بر اینکه شرایط حاکم بر افراد دارای چک‌های برگشتی، در مورد بدهکاران بانکی نیز حاکم شود، گفت: این بدهکاران باید در لیست سیاه قرار گیرند و نه تنها از دریافت تسهیلات مجدد که از دریافت سایر خدمات بانکی محروم شوند.
سه عامل موثر در بروز معوقات بانکی
این کارشناس پولی و بانکی به تشریح سه عامل موثر در بروز مطالبات معوق پرداخت و گفت: عدم اعتبارسنجی درست مشتریان، توجه به توصیه‌ها از ارکان قدرت و نیز شرایط حاکم بر اقتصاد و حواشی آن، از جمله دلایل مهم و موثر در بروز معوقات بانکی هستند.
مسوولان به بانک‌ها توصیه نامه ندهند
مستخدمین حسینی با بیان اینکه مسوولان به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات، بخشش جرایم و... توصیه‌نامه ندهند، اظهار کرد: این توصیه‌ها از عوامل موثر در بروز معوقات بانکی است؛ بنابراین بانک‌ها در برابر وکالتی که به سپرده‌گذاران داده اند، نباید به این توصیه‌ها توجه کنند و باید حافظ منافع سپرده‌گذاران باشند.
وی افزود: بحث وکالت بانک‌ها به سپرده‌گذاران مسوولیت‌آور است و در برابر این وکالت باید پول دریافتی از آنها را در اموری صرف کنند که دارای بالاترین بازدهی باشد و از سویی، آنها را مطمئن از بازگشت منابع‌شان نمایند.
مستخدمین حسینی تاکید کرد: باید بحث اعتبارسنجی مشتریان به شدت مورد توجه قرار گیرد و با بررسی پیشینه مشتریان، از دادن تسهیلات به افرادی که دارای بدهی در سایر بانک‌ها هستند، خودداری شود.
وی با بیان اینکه ایجاد شرکت اعتبارسنجی کمک مناسبی به بانک‌ها در امر سنجش اعتبار مشتریان است، گفت: گرچه اطلاعات این شرکت کامل نیست، ولی با وجود حدود 80 درصد اطلاعات نیز بانک‌ها قادر به تشخیص مشتریان شایسته برای دریافت تسهیلات هستند.
پیگیری مطالبات معوق با آرامش، مذاکره و تفاهم
این کارشناس پولی و بانکی گفت: در همه جای دنیا رسم است که با مذاکره، آرامش و تفاهم به دریافت مطالبات معوق اقدام می شود. وقتی در مورد افرادی همچون دانه‌درشت‌ها این روش کارساز نبود، وارد مراحل قضایی و جدی تر و نیز شناسایی اموال و به اجرا گذاشتن وثایق شد.
همراهی با دانه درشت‌ها، خیانت در امانت است
وی افزود: بحث تعارف و توصیه نامه و ... را در مورد دانه درشت‌های بدهی‌های بانکی باید کنارگذاشت و با آنها باید جدی برخورد کرد. همراهی با این افراد در عدم بازگرداندن منابع سپرده‌گذاران، به معنای خیانت در امانت است.
مستخدمین حسینی گفت: دو دسته بدهکار وجود دارد، بدهکارانی که شرایط اقتصادی آنها را به شرایطی رسانده که قادر به پرداخت تسهیلات دریافتی نیستند که این دسته افراد نیز عمدتا دارای پیشینه فعالیتی منفی در گذشته در حوزه بانکی نبوده اند که به واقع باید با این افراد با آرامش، مذاکره و تفاهم برخورد کرد. اما در مورد افرادی که دارای پیشینه منفی در فعالیت‌های بانکی خود هستند و تعمد در عدم بازپرداخت تسهیلات دارند، باید ابتدا به آنها فرصت‌های اقتصادی داد.
وی افزود: در صورت عدم همکاری، آنها را در لیست سیاه قرار داد و مراحل قانونی لازم را به طور جدی در موردشان طی کرد و دست آخر نیز، با مصوبه شورای پول و اعتبار، از خدمات بانکی محروم کرد.