خبرگزاری فارس: یک کارشناس بازار آتی سکه با بیان اینکه شرایط جدید اعلام‌شده توسط بانک مرکزی برای پیش‌فروش سکه، جذابیتی برای خریدار نخواهد داشت، گفت: خبر نهایی چگونگی پیش‌فروش، موجب مثبت شدن قیمت سکه آتی شد.

خبرگزاری فارس: پیش‌فروش سکه با شرایط جدید جذابیت ندارد/ آتی مثبت باز شد

احمد بیات در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به تأثیر خبر پیش‌فروش سکه در بازار، اظهار داشت: خبر ابتدایی برای پیش فروش قبل از اعلام چگونگی آن روند قیمتی در بازار را منفی کرد.

وی ادامه داد: پس از اینکه بانک مرکزی اعلام کرد که یک‌میلیون تومان به صورت علی الحساب و مابقی با توجه به شرایط حاکم بر آینده بازار دریافت خواهد شد، جذابیت خرید بین مشتریان را از بین برد.

این کارشناس بازار آتی سکه با بیان اینکه انتظارات از پیش‌فروش سکه توسط بانک مرکزی تغییر کرد، گفت: با شرایط فعلی بازار دوباره روند مثبت را طی خواهد کرد چراکه قیمت قطعی برای آن مشخص نشده است.

بیات افزود: سکه آتی سررسید بهمن ماه جاری با انتشار خبر پیش‌فروش سکه تا ۱میلیون و ۴۳۰هزار تومان کاهش پیدا کرد اما پس از اعلام چگونگی پیش‌فروش، صبح امروز مثبت باز شد و اکنون با توجه به برخی متغیرها تقریبا روند پایینی را طی‌ می‌کند.

وی درباره علت روند نزولی قیمت‌ها با توجه به اعلام شرایط جدید توسط بانک مرکزی، گفت: خبر تزریق 2.7 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی و تبدیل آن به ریال برای جبران کاهش قدرت خرید مردم هم بر بازار تأثیر گذاشته است اما تحلیل‌های متفاوتی در این باره وجود دارد.

وی ادامه داد: تزریق این حجم نقدینگی به صورت ارزی به جامعه و تبدیل آن به ریال موجب کاهش قیمت دلار در بازار خواهد شد به عبارتی اگر این مقدار در بازار تزریق شود اثرات آن در کوتاه مدت مشاهده خواهد شد.

این کارشناس بازار آتی تصریح کرد: تأثیر تزریق این مقدار ارز در مرکز مبادلات به جای بازار غیررسمی به مراتب کم‌تر خواهد بود و در صورت تزریق آن در مرکز مبادلات امکان مشاهده تأثیر آن در بلند مدت وجود دارد.

به گزارش فارس، بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای شرایط جدید پیش‌فروش سکه را دریافت یک‌میلیون تومان علی‌الحساب و مابقی آن در آینده اعلام کرد که کارشناسان و تحلیل‌گران بازار معتقدند این روش پیش‌فروش جذابیت و رغبتی میان خریداران نخواهد داشت و تنها دلیل کاهش قیمت سکه در آینده را اخبار مربوط به تزریق ارز در کشور می‌دانند.

برخی معامله‌گران معتقدند در صورت تبدیل 2.7 میلیارد دلار به ریال قیمت‌ ارز در بازار های رسمی و غیررسمی کاهش و در پی آن سکه آتی در تمام سررسید‌های خود نیز روند نزولی قیمت را به خود خواهد دید.